Arama Motoru Başarı Faktörleri Türleri

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi
5 Eylül 2019
İçerik ve arama motoru başarı faktörleri
5 Eylül 2019
Tümünü İncele

Arama Motoru Başarı Faktörleri Türleri

Arama Motoru Arazi’nin SEO Başarı Faktörleri Periyodik Tablosunda yer alan üç ana grup vardır :

  • Sayfada SEO
  • Sayfa dışı SEO
  • İhlaller

Her grup içinde, bu SEO kılavuzunun her bir bölümünün açıklayacağı gibi alt gruplar vardır. Bu alt gruplar belirli bir ağırlık veya önemi olan bir veya daha fazla bireysel SEO faktörünü içerir.

İhlaller, kendi başlarına bir grupla ilişkilendirilirken grup ve alt grup altında gösterilir.

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz iki harfli kısaltmalar? Periyodik elementler tablosunda ve her bir elementin harf temsilinde veya sembolünde bizim oyunumuz budur. Altının sembolünün Au olduğunu ya da demirin Fe olduğunu hatırlamak zorunda kalabilirsiniz.

In SEO Periyodik Tablo , bunun biraz daha sezgisel hale getirmeye çalıştık. Her “SEO elemanı” nın ilk harfi, içinde bulunduğu alt gruptan gelir ve ikinci harfi de bireysel faktör anlamına gelir.

SEO faktörleri birlikte çalışır

Tek bir SEO faktörü arama motoru sıralamalarını garanti edemez. Bir sayfanın kalitesiz içeriği varsa, mükemmel bir HTML başlığına sahip olmak yardımcı olmaz. Birçok bağlantıya sahip olmak, kalitesi düşükse yardımcı olmaz. Birkaç olumlu faktöre sahip olmak başarı olasılığını artırabilirken, olumsuz faktörlerin varlığı bu oranları daha da kötüleştirebilir.

Sayfada başarı faktörleri

Sayfa içi arama sıralaması faktörleri, neredeyse tamamen yayıncının kendi kontrolünde olan faktörlerdir. Ne tür içerik yayınlıyorsunuz? Arama motorlarının (ve kullanıcıların) alaka düzeyini belirlemelerine yardımcı olan önemli HTML ipuçları sağlıyor musunuz? Site mimariniz arama motorlarına nasıl yardımcı olur veya engeller?

Sayfa dışı başarı faktörleri

Sayfa dışı sıralama faktörleri, yayıncıların doğrudan kontrol etmedikleri faktörlerdir. Arama motorları bunları kullanır, çünkü yayıncının kontrol ettiği sinyallere dayanmanın tek başına en iyi sonucu veremediğini öğrendiler. Örneğin, bazı yayıncılar kendilerini gerçekte olduklarından daha alakalı göstermeye çalışabilirler.

Düzenlenecek milyarlarca web sayfası varsa, yalnızca “sayfadaki” ipuçlarına bakmak yeterli değildir. Herhangi bir arama için en iyi sayfaları döndürmek için daha fazla sinyal gerekir.

SEO ihlalleri ve sıralama cezaları

Hata yapmayın – arama motorları arama yapmak isteyen insanlara SEO yapmak istiyor çünkü arama sonuçlarını geliştirmeye yardımcı oluyor. Arama motorları, belirli SEO tekniklerini teşvik etmek için kılavuzlar, blog gönderileri ve videolar şeklinde yardım sağlar.

Ancak, arama motorlarının “spam” veya “siyah şapka” olarak nitelendirdiği bazı sayfalar vardır; bu da, sayfalarınızın arama motorlarında tamamen yasaklanmasına neden olabilir.

İhlaller, genellikle bir arama motorunun bir sitenin gerçek alaka ve otorite anlayışını aldatması veya manipüle etmesi anlamına gelen taktiklerdir.

Arama sıralama faktörlerinin ağırlıklandırılması

Gösterdiğimiz tüm faktörler, her bir faktörün sağ üst köşesinde gösterildiği gibi 1 ila 3 arasında bir ölçekte ağırlıklandırılmış ve aynı zamanda bu faktörün tonuna da yansıtılmıştır. Ağırlık 3 en önemli ve diğer faktörlerden daha büyük bir etkiye sahip olduğu için özellikle dikkat etmeniz gereken bir şey.

Bu, 2 veya 1 ağırlıklı faktörlerin önemli olmadığı anlamına gelmez; onlar. Sadece grafikteki diğer faktörler açısından göreceli olarak konuşmaları daha az öneme sahip. İhlaller de ağırlıklıdır ancak negatif sayılarla -3, SEO başarınız için en kötü ve potansiyel olarak en zararlı olanıdır.

Ağırlıklandırma, arama motorlarının söylediklerinin, SEO topluluğunun anketlerinin ve zaman içindeki boşluğu izleme konusundaki uzmanlığımızın ve tecrübemizin bir birleşimine dayanmaktadır. Mükemmel olmalarını beklemiyoruz. Herkes aynı fikirde değil. Kilometreniz değişebilir. Ancak yararlı bir genel rehber olduğuna eminiz.

‘Eksik’ SEO faktörleri ve Rehberin felsefesi

Deneyimli SEO’lar neden bazı faktörlerin gösterilmediğini merak ediyor olabilir. Örneğin, ALT metin ve kodlama sözcükleri nasıl HTML faktörü olarak dahil edilmiyor?

Cevap? Bu şeylerin göreceli olarak konuşmak kadar önemli olduğunu düşünmüyoruz. Mümkün olan her sinyali ( Google’ın 200’ün üzerinde var ) ve alt sinyallerini ( Google’da 10 binin üzerinde var ) kapsamaya çalışmıyoruz .

Bunun yerine, SEO Başarı Faktörlerinin Periyodik Tablosunun amacı ve bu çevrimiçi yardım kılavuzu, SEO’ya yeni katılanların büyük resme odaklanmalarına yardımcı olmak ve belki de deneyimli SEO’ların belirli bir bakış açısıyla kaybolduklarında “sıfırlama” düğmesine basmalarına izin vermektir. SEO ormandaki ağaçlar.

Bu yüzden bu SEO kılavuzu, bir HTML başlık etiketinin başında veya sonunda en önemli anahtar kelimelerinize sahip olmayı ele almamaktadır. Bir H1 başlık etiketinin H2 etiketinden ne kadar ağırlık taşıdığını da ölçmeye çalışmıyoruz.

Bilerek ultra spesifik olmaktan kaçınıyoruz çünkü bu tür şeyler genellikle dikkat dağıtır ve bizi tavşan deliğinden aşağı çeker. Bunun yerine, sayfaların açıklayıcı başlıklara sahip olması gerektiği, başlık etiketli sayfa yapısının gösterilmesinin yardımcı olabileceği ve yapılandırılmış verilerle olayların üstesinden gelmenin iyi bir fikir olduğunu umarız.

Bunları iyi yapın ve muhtemelen en önemli HTML faktörlerinin yüzde 90’ını ele aldınız.

Benzer şekilde, Twitter’da iyi bir üne Facebook’takinden daha değerli değil. Bunun yerine, insanların genel olarak saygın olan, iyi takip eden ve sosyal paylaşımlar yaratan sosyal hesaplara sahip olmanın sonuçta arama başarısı elde etmenize yardımcı olabileceğini anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Başarı faktörleri hakkında daha ayrıntılı bilgi ister misiniz?

Bazılarınızın spesifikasyonları incelemek isteyebileceğini biliyoruz. Bu durumda, Moz Arama Motoru Sıralama Faktörleri araştırması  bir göz atmaya değer. Her iki yılda bir, yüzlerce saygın SEO’dan spesifik sıralama faktörlerinin önemini belirlemesi isteniyor. Herhangi bir sıralama faktörünü, tablomuzun kapsadığı temeller bağlamında koruyacağınızı umarız.

Ayrıca, başarı faktörlerinin birçoğu gerçek algoritmik faktörler değildir. İçerik Araştırması (Cr öğesi), insanların içeriğinizi bulmak için kullandıkları kelimeleri araştırma sürecini tanımlayan, yüksek oranda “sayfada” bir faktördür. Kullanıcıyı anlamak, bir “sıralama” faktörü olmasa bile SEO başarınız için önemlidir.

Ayrıca SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Çok sayıda SEO kaynağının yanı sıra, temelleri (Google’ın kendisinden de dahil olmak üzere) bazı yararlı kılavuzları listeleyen sayfa.

Tabii ki, şimdi okuduğunuz rehber, anahtar SEO faktörlerini anlamak için harika bir kaynak. Bu yüzden, SEO için Arama Motoru Arazi Rehberi’ni okumaya devam etmek için aşağıdaki bağlantıları kullanın.