Arama Motoru Sıralaması (Arama Sıralaması)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
4 Eylül 2019
Google nedir?
4 Eylül 2019
Tümünü İncele

Arama Motoru Sıralaması (Arama Sıralaması)

Tanımı – Arama Motoru Sıralaması (Arama Sıralaması) neanlama geliyor?

Arama motoru sıralaması (arama sırası), belirli bir Web sayfasının belirli bir sorgu için sonuçlarda tuttuğu konumu ifade eder. Sorguya bağlı olarak birçok sonuç sayfası olabilir; bu nedenle arama sırası, belirli bir Web sayfasının göründüğü sayfayı ve o sayfadaki konumunu gösterir. Web siteleri, sayfalarının, ideal olarak ilk sonuç sayfasındaki en üst konum olan alakalı bir sorgu için yüksek arama sıralamasına sahip olmasını ister.

Arama Motoru Sıralamasını Açıklıyor (Arama Sıralaması)

Teorik olarak, en alakalı Web sayfaları azalan sırayla sonuçların ilk sayfasında olacak, en alakalı ilk önce görünecek, ardından giderek daha az ilgili sayfalar olacaktır. Daha az ilgili Web sayfaları sonuçların ikinci, dördüncü, sekizinci veya 80. sayfasına çıkarılacaktır. İçeriğin tazeliği, sitenin güvenilirliği, sayfanın meta verileri vb. Dahil, belirli bir Web sayfasının arama sıralamasında birçok faktör rol oynar. 

Özellikle Google’ın arama motoruna atıfta bulunarak, arama sıralaması ve Sayfa Sıralaması iki ayrı kavramdır, ancak yüksek bir Sayfa Sıralaması sitelerin daha yüksek bir arama sıralamasına ulaşmasına yardımcı olur.