Bulut bilişim nedir?

Veri Modellemesi nedir?
4 Eylül 2019
Bulut Sağlayıcı nedir?
4 Eylül 2019
Tümünü İncele

Bulut bilişim nedir?

Tanımı – Cloud Computing’in anlamı nedir?

Bulut bilişim, genellikle “bulut” olarak adlandırılan, internet üzerinden yazılım geliştirme platformları, sunucular, depolama ve yazılım gibi çeşitli hizmetlerin kullanılmasıdır.

Genel olarak, tüm bulut bilgi işlem sağlayıcıları arasında ortak olan üç bulut bilgi işlem özelliği vardır:

  1. Uygulamanın arka ucu (özellikle donanım) bir bulut satıcısı tarafından tamamen yönetilir.
  2. Bir kullanıcı yalnızca kullanılan hizmetleri öder (bellek, işlem süresi ve bant genişliği vb.).
  3. Servisler ölçeklenebilir

Pek çok bulut bilişim ilerlemesi sanallaştırma ile yakından ilgilidir. Talep üzerine ödeme ve hızlıca ödeme kabiliyeti, büyük ölçüde bulut bilişim satıcılarının birden fazla müşteri arasında bölünebilecek kaynakları bir araya getirmesinin bir sonucudur.

Bulut bilgi işlem hizmetlerini altyapı olarak bir hizmet (IaaS), bir hizmet olarak platform (PaaS) veya bir hizmet olarak (SaaS) yazılım olarak sınıflandırmak yaygındır.

atomsistem.com Cloud Computing’i açıklıyor

Bazıları, büyük yazılım firmalarında pazarlama departmanları tarafından orantısız bir şekilde kullanılan fazla kullanılan bir kelime bilgisini bulut olarak değerlendirir. Eleştirmenlerin ortak bir argümanı, bulut bilişimin başarılı olamayacağı, çünkü kurumların, dünyanın dört bir yanındaki birden fazla yerde veri depolayan bir e-posta sağlayıcısı gibi verilerinin kontrolünü kaybetmesi gerektiği anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde veri depolamak için bir banka gibi düzenlenmiş büyük bir şirket gerekli olabilir. Bu aşılmaz bir konu olmasa da, bazı şirketlerin bulut bilişim ile yaşayabilecekleri sorun türünü göstermektedir.

Bulut bilgi işlem destekçileri, küçük işletmelerin bir zamanlar sadece büyük işletmeler için mevcut olan işlem gücü, depolama ve iş süreçlerine erişebildiği yazılım geliştirmede yeni bir paradigma olduğuna işaret ediyor.

Bulut bilgi işlem ismi, ağın şemaları veya akış şemalarında interneti veya geniş alan ağı (WAN) temsil etmek için geleneksel bulut kullanımından gelir.