Google Araç Çubuğu

Google nedir?
4 Eylül 2019
Kurumsal Arama nedir?
4 Eylül 2019
Tümünü İncele

Google Araç Çubuğu

Tanımı – Google Araç Çubuğu ne anlama geliyor?

Google araç çubuğu, Internet Explorer ve Firefox tarayıcıları için indirilebilir bir tarayıcı araç çubuğudur. Kullanıcıların, Google sitesini gerçekten ziyaret etmeden Google arama motorunun birçok işlevini gerçekleştirmesini sağlar. Google tarafından geliştirilen özel bir yazılımdır; ancak, diğer yazılımlarla birlikte gelen ikincil bir indirme olarak sık sık sunulur.

Bir dereceye kadar, Google Araç Çubuğu eskidir. Tarayıcıların yerleşik arama yapmadığı bir zamanda oluşturuldu. Chrome dahil olmak üzere herhangi bir modern tarayıcı, Google’da veya diğer arama motorlarında eklenti olmadan doğrudan arama yapmanıza olanak sağlar.

atomsistem.com Google Araç Çubuğunu açıklıyor

Google araç çubuğu ilk olarak 2000 yılında tanıtıldı. Yalnızca Windows 95, 98, 2000 ve NT’lerde ve Internet Explorer’ın 5.0 sürümünde kullanılabiliyordu. Sunulan özellikler Google’a herhangi bir web sayfasından doğrudan erişim, Google’ın belirli bir sayfanın PageRank’i ve bir sayfadaki bir arama teriminin otomatik olarak seçilmesi ve vurgulanmasıydı. 2003 yılında, araç çubuğunun 2.0 sürümü yayınlandı. Çeşitli web formlarındaki verileri otomatik olarak doldurmak için açılır pencere engelleyicisi ve otomatik doldurma özelliği gibi ek işlevler sunar. Eylül 2005’te, Google, Firefox tarayıcısı için araç çubuğunun bir versiyonunu yayınlayarak Windows’a ek olarak Mac ve Linux işletim sistemleriyle de uyumlu hale getirmiştir.

Popülerliğinin devam etmesinin bir nedeni, mevcut site için Google PageRank’i alma yeteneğidir. SEO’daki çoğu, diğer işlevlere ihtiyaç duymasalar bile, bu amaç için Google Araç Çubuğuna sahiptir.