HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri
5 Eylül 2019
Güven, Yetki ve Arama Sıralaması
5 Eylül 2019
Tümünü İncele

HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

HTML, web sayfaları oluşturmak için kullanılan temel koddur. Arama motorları, belirli HTML öğelerinden sıralama sinyallerini alabilir. Aşağıda SEO başarısını elde etmek için en önemli HTML unsurlarından bazıları verilmiştir.

Ht: HTML başlık etiketi

100 farklı kitap yazdığınızı ancak hepsine aynı adı verdiğinizi hayal edin. Birileri, hepsinin farklı konular hakkında olduğunu nasıl anlardı?

100 farklı kitap yazdığınızı ve farklı başlıkları olmasına rağmen, başlıkları çok açıklayıcı olmadığını düşünün – belki sadece bir ya da iki kelime. Yine, bir bakışta, kitapların ne hakkında olduğunu birileri nasıl bilebilirdi?

HTML başlıkları her zaman olmuştur ve arama motorlarının bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için kullandığı en önemli HTML sinyali olmaya devam etmektedir. Sayfalarınızdaki kötü başlıklar, yukarıdaki örneklerde kötü kitap başlıklarına sahip olmak gibidir. Aslında, HTML başlıklarınız kötü görünüyorsa veya açıklayıcı değilse, Google bunları değiştirir .

Bu nedenle, daha önce yaptığınız anahtar kelime araştırmasına dayanarak, her sayfanın ne olacağını umduğunuzu düşünün. Ardından, sayfalarınızın her biri için benzersiz, açıklayıcı başlıklar oluşturun. Bu konuda daha fazla yardım için, aşağıdaki kategorideki yayınlarımıza bakın:

  • SEO: Başlıklar ve Açıklamalar

Hd: Meta açıklama etiketi

Desteklenen en eski HTML öğelerinden biri olan meta açıklama etiketi, sayfalarınızın arama listelerinde nasıl tanımlanmasını istediğinizi önermenizi sağlar. HTML başlığı, bir kitap başlığının eşdeğeriyse, meta açıklama, kitabı tanımlayan arkadaki bulanıklaştırma gibidir.

SEO uzmanları, meta açıklama etiketinin “sıralama faktörü” olmadığını ve sayfalarınızın daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmadığını savunacak. Aksine, diğer faktörler nedeniyle en iyi sonuçlarda ortaya çıkarsanız, nasıl göründüğünüze yardımcı olan bir şey “ekran faktörüdür”.

Teknik olarak, bu doğru. Bu da sıralama faktörleri yerine bu “başarı” faktörleri olarak adlandırmaya karar vermemizin sebeplerinden biri.

Aranan anahtar kelimeleri içeren (koyu yazılmış) bir meta açıklama kullanıcının dikkatini çekebilir. İyi hazırlanmış bir meta açıklama, kullanıcıya sonuç olarak “satmaya” yardımcı olabilir. Her ikisi de sitenize ek tıklamalarla sonuçlanabilir. Bu nedenle, meta açıklama etiketinin bir başarı faktörü olarak sayılması anlamlıdır.

Dikkatli olun, bir meta açıklama etiketine sahip olmak, açıklamanızın gerçekten kullanılacağını garanti etmez. Arama motorları, belirli bir sorgu için en uygun olduğuna inandıklarına göre farklı açıklamalar oluşturabilir. Ancak birine sahip olmak, tercih ettiğiniz şeyin ortaya çıkma ihtimalini artırır. Ve yapmak kolaydır. Öyleyse yap.

Aşağıdaki kategori meta açıklama etiketine yakından bakar:

  • SEO: Başlıklar ve Açıklamalar

Hs: Yapısal veri

Ya arama motorlarına içeriğinizin kendi “dili” ne hakkında olduğunu söyleyebilseydiniz? Sahnelerin arkasında, siteler arama motorlarının sayfa içeriğinin ve yapısının ayrıntılarını anlamasını kolaylaştıran özel bir işaretleme (kod) kullanabilir.

Yapılandırılmış verilerin sonucu, Google’ın “zengin snippet” dediği şeye, kullanıcılar için daha cazip ve kullanışlı kılan ekstra zil ve ıslık kullanan bir arama listesine çevrilir. Karşılaştığınız en yaygın zengin snippet, genellikle göz alıcı yıldızları içeren yorumlar / derecelendirmelerdir.

Yapılandırılmış verilerin kullanımı doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, açıkça bir başarı faktörüdür. Her şey eşit olmakla birlikte, zengin bir snippet’e sahip bir liste, muhtemelen bir reklam öğesinden daha fazla tıklama alabilir.

Aşağıdaki kategorilerde yapılandırılmış veriler hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • SEO: Yapısal Veri ve Schema.org
  • Google: Google Bilgi Grafiği
  • Google: Google Zengin Parçacıklar

Hh: Başlık etiketleri

Bu sayfanın üst kısmındaki başlığa bakınız? Sahnelerin arkasında, bir başlık etiketi yapmak için HTML kodu kullanılır. Bu durumda, bir H1 etiketi.

Sayfadaki alt başlıklara bakın? Bunlar ayrıca başlık etiketleri kullanır. Her biri H2 etiketleri kullanan bir sonraki “seviye” dir.

Başlık etiketleri, bir web sayfasının kilit bölümlerini tanımlamanın resmi bir yoludur. Arama motorları uzun süre önce bir sayfanın ne hakkında olduğuna dair ipucu olarak kullandılar. Bulmak istediğiniz sözcükler başlık etiketindeyse, bu sözcüklerin aranmasında görünme şansınız biraz artar.

Doğal olarak, bu bilgi bazı insanların denize düşmesine neden oldu. Tüm paragrafları başlık etiketlerine koyarlar. Bu yardımcı olmuyor. Başlık etiketleri, içeriğin kullanıcılar için arama motorlarında olduğu gibi okunmasını kolaylaştırması kadar önemlidir.

Başlık etiketleri, bir sayfanın mantıksal yapısını (veya taslağını) yansıttıklarında yararlıdır. Ana başlığınız varsa, H1 etiketi kullanın. İlgili alt başlıklar bir H2 etiketi kullanmalıdır. Başlıkları kullandıkça kullanın ve diğer sıralama faktörlerini güçlendirebilirler.