İçerik ve arama motoru başarı faktörleri

Arama Motoru Başarı Faktörleri Türleri
5 Eylül 2019
Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri
5 Eylül 2019
Tümünü İncele

İçerik ve arama motoru başarı faktörleri

İçerik kraldır. SEO başarısı söz konusu olduğunda bu cümleyi tekrar tekrar duyacaksınız. Nitekim, SEO Başarı Faktörlerinin Periyodik Tablosu , ilk unsur olan içerik kalitesiyle ilgili olan “öğeler” içeriğiyle başlar.

İçeriğinizi doğru alın ve diğer tüm SEO çabalarınızı desteklemek için sağlam bir temel hazırladınız.

Cq: İçerik kalitesi

Her şeyden çok, kaliteli içerik üretiyor musunuz? Bir şey satıyorsanız, yüzlerce başka sitede bulabileceğiniz bilgileri içeren basit bir broşür olmanın ötesine geçiyor musunuz?

İnsanların sayfalarınızı okumak için birkaç saniyeden fazla zaman harcaması için bir neden sağlıyor musunuz?

Ziyaretçilere, başka hiçbir yerde bulamayacakları benzersiz, farklı ve kullanışlı olan gerçek bir değer sunuyor musunuz ?

Bunlar, kaliteli içerik sağlayıp sağlamadığınızı değerlendirirken kendinize sormanız gereken sorulardan sadece birkaçı. Bu, eksik olan bir yer değil, çünkü neredeyse tüm diğer faktörlerin dayandığı temel taş.

Arama Motoru Arazi’nin SEO’su: İçerik ve Yazma kategorisinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz  .

Cr: İçerik araştırması / anahtar kelime araştırması

İyi içerik oluşturduktan sonra belki de en önemli SEO faktörü iyi bir anahtar kelime araştırmasıdır. Bu anahtar kelimeleri kullanarak, insanların kullandığı gerçek arama terimlerini kullanarak içerik oluşturmak istediğinizde, bu sorguyu etkili bir şekilde “yanıtlayan” içerik üretebilirsiniz.

Örneğin, “Melanomdan Kaçınma” hakkındaki bir sayfa cilt kanserini önlemenin yollarını açıklamak için teknik jargon kullanabilir. Ancak, bir arama motoru, insanlar “cilt kanseri önleme ipuçları” için arama yapıyorsa bu sayfayı çok iyi atlayabilir veya sıralamayabilir. İçeriğinizin doğru dilde yazılması gerekir – müşterinizin veya kullanıcının arama yaparken kullandığı dil.

Daha fazla tavsiye için,  Arama Pazarlamacılığı: Arama Terimleri Araştırması  kategorimize bakın.

Cw: İçerik kelimeleri / anahtar kelimelerin kullanımı

Anahtar kelime araştırmanızı yaptınız (bunu yaptınız, doğru mu?), Gerçekten bu kelimeleri içeriğinizde kullandınız mı? Ya da araştırma yapmadan önce kaliteli bir içerik oluşturduysanız, belki de bu materyali tekrar gözden geçirme ve biraz düzenleme yapma zamanı gelmiştir.

Alt satırda, sayfalarınızın belirli kelimeler için bulunmasını istiyorsanız, bu kelimeleri kopyanızda kullanmak iyi bir fikirdir.

Ne sıklıkla? En iyi sonucu elde etmek istediğiniz her kelimeyi en az beş kez tekrarlayın veya yüzde 2,45 anahtar kelime yoğunluğunu arayın.

Hayır hayır hayır, şakaydı! Kesin sayıda yok. “Anahtar kelime yoğunluğu” bilimsel gibi görünse bile, bazı değerli “ideal” yüzdelere ulaşsanız bile, bu kesinlikle hiçbir şeyi garanti etmez.

Sadece sağduyu kullanın. Bir sayfanın bulunmasını istediğiniz kelimeleri, anahtar kelime araştırmanızla alakalı olduğunu düşündüğünüz kelimeleri düşünün. Sonra bunları sayfada doğal olarak kullanın. Genellikle ikinci ve daha fazla referanstaki zamirlere geçerseniz, asıl adı bir zamir yerine burada ve o yerde tekrar kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, SEO: İçerik ve Yazma kategorisine bakın.

Cf: İçerik tazeliği

Arama motorları yeni içeriği sever. Genelde “taze” derken demek istediğimiz budur.

Sayfalarınızı (veya yayınlanma tarihini) her gün “taze” ve daha fazla sıralamaya zorlayacağını düşünerek güncelleyemezsiniz. Ne de yeni sayfalar ekleyebilmeniz için sürekli yeni sayfalar ekleyemezsiniz ve bunun tazelik artışı sağladığını düşünebilirsiniz.

Ancak Google’ın “ Sorgu Tazelik Tazeliği (QDF) ” olarak adlandırdığı bir şey var . Normal etkinliği karşısında birden popüler olan bir arama varsa, Google bu terime QDF uygulayacak ve bu konuda herhangi bir yeni içerik olup olmadığına bakacak . Varsa, bu yeni veya taze içeriğe arama sonuçlarında bir destek verilir.

Bunu düşünmenin en iyi yolu “kasırga” gibi bir terimdir. Eğer aktif bir kasırga yoksa, o zaman arama sonuçlarının büyük olasılıkla hükümet ve referans alanlarının listelerini içerecektir. Ancak aktif bir kasırga varsa, sonuçlar değişecek ve aktif kasırga hakkındaki hikayeleri, haberleri ve bilgileri yansıtabilir.

Doğru içeriğe sahipseniz, QDF’nin vurduğu zaman doğru konuda, günler veya haftalar boyunca en iyi sonuçlarda bulunmanın tadını çıkarabilirsiniz. Bundan sonra, sayfanızın arama sonuçlarında tekrar karıştırılabileceğini unutmayın. Yanlış bir şey yapmış değilsin. Sadece tazelik artışı aşınmış.

Siteler, endüstrilerinin gerçek zamanlı darbelerine uyan alakalı içerik üreterek bu tazelik artışından yararlanabilir.

Cv: Dikey arama

Bu tablodaki diğer faktörler, arama motorlarındaki web sayfası içeriğinin başarısını kapsar. Ancak bu web sayfasının yanı sıra listeler de genellikle “dikey” sonuçlardır. Bunlar görüntüler, haberler, yerel ve video gibi şeylere ayrılmış “dikey” arama motorlarından geliyor. Bu alanlarda içeriğiniz varsa, arama sonuçları sayfasının özel bölümlerinde görünme olasılığı daha yüksek olabilir.

“Dikey arama” ile “yatay arama” arasındaki aşina değil misiniz? Bir örnek olarak Google’ı ele alalım. Düzenli arama motoru, geniş bir konu yelpazesindeki birçok genel sorguyu eşleştirme umuduyla web üzerinden içerik toplar. Bu yatay aramadır, çünkü odak çok çeşitli konular arasındadır.

Google ayrıca resimlere, haberlere veya yerel içeriğe odaklanan özel arama motorları da çalıştırır. Bunlara dikey arama motorları denir, çünkü geniş bir ilgi alanını ele almak yerine, genel ilgi spektrumunun dikey bir dilimi olan bir segmente odaklanırlar.

Google’da arama yaptığınızda, web listelerini alırsınız. Ancak, sonuçlarda, ilgili olduğu düşünüldüğünde dikey sonuçları gösterebilecek özel bölümler de alırsınız.

Dikey aramada iyi performans gösteren içeriğe sahip olmak, web sayfanızdaki içeriğin çalışmadığı zamanlarda başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir web sayfasının en iyi sonuçları almasının yanı sıra başarılı olmanıza da yardımcı olabilir. Bu nedenle, sizinle ilgili önemli dikey alanlarda içerik ürettiğinizden emin olun. Daha fazla bilgi için, ilgili kategorilerimizin bazılarına bakın:

 • Google: Haritalar ve Yerel
 • Google görüntüleri
 • Google Haberleri
 • Google: Alışveriş
 • Google: YouTube ve Video
 • SEO: Görsel Arama
 • SEO: Yerel
 • SEO: Video Arama

Ca: Doğrudan cevaplar

Arama motorları, arama sonuçlarında doğrudan cevaplar göstermeye çalışıyor. “Gökyüzü neden mavi” veya “başkanın yaşı kaç” gibi sorular, bir web sayfasına tıklamanız gerekmeden size cevap verebilir.

Arama motorları bu cevapları nereden alıyor? Bazen menüler veya müzik şarkı sözleri gibi bunları lisanslarlar. Diğer zamanlarda, onları doğrudan web sayfalarından çekerek kredi şeklinde geri bağlantı sağlarlar.

İçeriğinizin doğrudan bir cevap olarak kullanılmasının başarılı olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Ne de olsa, birileri ihtiyaç duydukları cevabı alırsa, tıklamayabilir ve bunun başarısı nedir?

Şu anda sitelerin iki ana sebepten dolayı başarılı olmalarını sağlamak için doğrudan cevap kaynakları olarak kullanılıyor. Birincisi, bir siteye başka türden sorgular için yardımcı olabilecek bir güven işaretidir. İkincisi, endişe varken, doğrudan bir cevap olmanın gerçekten trafik gönderebileceğine dair bazı kanıtlar da var .

Doğrudan cevaplar hakkında daha fazla bilgi için, ilgili kategorilerimize bakın:

 • Google: Bilgi Grafiği
 • Google: Öne Çıkan Parçacıklar ve Doğrudan Cevaplar
 • Arama Özellikleri: Doğrudan Cevaplar