İş Rolü: İş Zekası Analisti

Proxy sunucu nedir?
4 Eylül 2019
İş Zekasına Giriş
4 Eylül 2019
Tümünü İncele

İş Rolü: İş Zekası Analisti

Bir iş zekası analistinin bir şirkette kilit bir rolü vardır. Bu iş, firmaların bir kursu ilerletmelerine ve operasyonlar hakkında karar vermelerine yardımcı olan entegre yazılım ve veri varlıkları ile ilgilidir.

En geniş anlamıyla, iş zekası analisti, iş zekası verileriyle çalışmaktan, içgörü oluşturmaktan ve bu veri varlıklarını şirket içinde kullanmanın yollarını bulmaktan sorumludur . 

Bu genel iş rolünün çeşitli bileşenleri vardır. İş zekası analistleri, teknik gereksinimlerin toplanması ve belgelenmesi ve raporlama teknolojilerinin ve analitik araçlarının işletme faaliyetlerinde nasıl etkili olduğunu gösterme konusunda çalışabilir.

Genellikle raporlama çözümleri oluşturmak için SQL veritabanı araçlarını ve diğer teknolojileri kullanacak ve içgörü üretimini desteklemek için farklı türde verileri aktif olarak oluşturacaklardır.

Bir diğer önemli bileşen, son kullanıcıyı desteklemek – örneğin, bir iş zekası analisti, belirli bir tür görsel kontrol panelinin oluşturulmasına veya geliştirilmesine yardımcı olabilir veya oluşturulduktan sonra kullanıcıları eğitebilir.

Daha fazlası için, bu profesyonel rol için ortalama bir reklamı inceleyelim.

BI analistine “uygulamalı pozisyon” diyoruz, Maryland’deki Procession Systems’den bir reklam şu noktaları içeriyor:

  • BI çözümleri için eğitim materyallerinin oluşturulmasında ve sunumunda yardımcı olmak
  • İş zekası süreçlerini optimize etmek için geliştirmeler ve değişiklikler önerin
  • İş zekası sorgularını ve sorunlarını zamanında ele alın
  • Tahsis edilen bütçe ve zaman çizelgeleri dahilinde proje planları oluşturun ve uygulayın

Bunlar uzun bir listedeki sadece dört kurşun noktasıdır, ancak BI analist çalışmasının zaman yönetimi gibi teknik yetenek ve ortak yetenekleri bir araya getirme yöntemlerini göstermeye yardımcı olur.