Kişiselleştirme ve arama motoru sıralamaları

Arama motorlarında Link Oluşturma ve Sıralama
5 Eylül 2019
Sosyal medya ve arama sonuçlarında sıralama
5 Eylül 2019
Tümünü İncele

Kişiselleştirme ve arama motoru sıralamaları

Yıllar önce, herkes tam olarak aynı arama sonuçlarını gördü. Bugün hiç kimse Google’da değil, Bing’de de aynı arama sonuçlarını görmüyor. Özel tarama pencerelerinde bile herkes bir dereceye kadar kişiselleştirilmiş bir deneyim edinir.

Tabii ki, hala çok fazla ortaklık var. Herkesin tamamen farklı sonuçlar görmesi değil. Bunun yerine, herkes aynı “genel” listelerin çoğunu görür. Ancak aynı zamanda, birinin nerede olduğu, kimlerin tanıdığı veya internette nasıl gezindikleri nedeniyle görünen bazı listeler de olacak.

Pc: Ülke

Anlaşılması en kolay kişiselleştirme sıralaması faktörlerinden biri, insanların bulundukları ülke ile ilgili sonuçlar göstermesidir.

ABD’de “futbol” arayışında olan birileri Amerikan futbolu hakkında sonuç alacaktır; İngiltere’deki birileri Amerikalıların futbol olarak adlandırdığı futbol türü hakkında sonuçlar alacak.

Siteniz belirli bir ülkeyle alakalı değilse, ülke kişiselleştirmesi olduğunda ortaya çıkma olasılığınız daha az olur. İlgili olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, muhtemelen uluslararası SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekecek.

Aşağıdaki kategorideki makaleler bazı uluslararası ve çok dilli ipuçları sunar:

 • Arama Pazarlaması: Çokuluslu
 • Yasal: Unutulma Hakkı

[reklam]

Pl: Yerellik

Arama motorları ülke düzeyinde kişiselleştirmeyi bırakmaz. Sonuçları kullanıcının bulunduğu yere göre şehir veya metropol bölgesine göre uyarlarlar.

Ülke kişiselleştirmede olduğu gibi, birileri şehre özgü sonuçlar aldığında görünmek istiyorsanız, sitenizin o şehirle alakalı olmasını sağlamanız gerekir.

Daha fazla konum bilgisi için aşağıdaki bağlantılara ve kategorilere bakın:

 • Kanal: Yerel
 • SEO: Yerel
 • Google: Haritalar ve Yerel
 • Sütun: Yerel Arama
 • Nasıl yapılır: Yerel Arama Pazarlaması
 • Bing: Haritalar ve Yerel
 • Arama Motorları: Haritalar ve Yerel Arama Motorları

Ph: Kişisel tarih

Birisi ne arıyor ve arama sonuçlarından tıklıyor? Hangi siteleri düzenli olarak ziyaret ediyorlar?

Bu tür kişisel geçmiş, arama sonuçlarını etkilemek için hem Google hem de Bing tarafından değişen derecelerde ve yöntemlerde kullanılır. Ülke ya da şehir kişiselleştirmesinden farklı olarak, kendinizi daha alakalı hale getirmenin kolay bir yolu yoktur.

Bunun yerine, ilk izlenimlere ve marka sadakatine daha fazla önem veriyor. Bir kullanıcı “normal” bir arama sonucunu tıkladığında, harika bir deneyim sunacağınızdan ve böylece tekrar geleceğinden emin olmak istersiniz. Zaman içinde, markanızı, diğer listelerin altında olsa bile, arama sonuçlarında arayabilirler.

Bu davranış sitenizi, bu kullanıcıya daha sık gösterilmeleri gerektiği için güçlendirir. Dahası, siteniz veya markanız için daha fazla yakınlık olduğunu belirten Beğen, +1 veya Tweet gibi bir sosyal jest başlatırlarsa daha da fazla.

 • Arama Geçmişi Kişiselleştirme
 • Google Kişiselleştirilmiş Arama