SEO Nedir?

İhlaller ve arama motoru spam cezaları
5 Eylül 2019
2019’da SEO Sıralamasını Geliştirmenin 34 Yolu
7 Eylül 2019
Tümünü İncele

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için web sitenize geliştirmeler yapma sanatı ve bilimidir. Arama Motoru Optimizasyonu, Google® ve Bing TM gibi arama motorlarının sitenizi bulmasına yardımcı olur .

SEO stratejisini nasıl geliştirebileceğinize dair genel bir bakış için buraya tıklayın.

SEO nedir hakkında bir video izlemek için buraya tıklayın

SEO, web siteleri için önemlidir, çünkü trafiklerinin çoğu doğal aramadan veya arama motorlarından gelen trafikten kaynaklanır. Ayrıca arama motorlarını kendi kullanımınız hakkında düşünün. İlk sayfada olmayan sitelere tıklıyor musunuz? Bu yüzden web sitenizi arama motorlarında daha yükseğe çıkarmak son derece önemlidir.

Öncelikle SEO planlarınızda, optimize ettiğiniz anahtar kelimeler olması gerekir. Anahtar kelimeler, çoğunlukla sağladığınız ürünler ve hizmetlerdir. Hukuk gibi oldukça rekabetçi bir alandaysanız, optimize ettiğiniz anahtar kelime olarak uyguladığınız hukuk türü gibi daha belirgin terimlere bakmak sizin için zaman alabilir. Anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğunu ve hangilerinin düşünmediğiniz anahtar kelimeleri hedeflemenize izin vereceğini görmenize olanak sağlayacak birçok ücretsiz araştırma aracı vardır.

[reklam]

Anahtar kelimelerinizi aldıktan sonra, web sitenizin sayfalarında bu anahtar kelimelere göre uyarlanabilecek birçok öğe vardır.

Arama sıralamanızı etkileyebilecek hızlı bir şekilde düzeltebileceğiniz veya optimize edebileceğiniz özelliklerin çoğu html kodunuzdadır. Bu öğeler, sayfalarınızın başlıklarını, meta açıklamalarını ve H etiketlerini içerir.

Sayfalarınızın başlıkları, sayfadaki içeriğin iyi bir özeti olmalı ve anahtar kelimeleriniz özetin önünde olmalıdır. Ayrıca, kural olarak, başlık en fazla 70 karakterden oluşmalıdır.

Meta açıklamaları, arama sıralamasında daha az kullanılır, ancak bir kullanıcı arama yaptığında başlığın altında birçok kez görünür. İyi bir açıklama yazmak, bir kişiyi bu sonucu tıklamaya zorlayabilir.

H etiketleri, arama motoru botlarına sitenizin hangi kısımlarının en önemli olduğunu söyler. Örneğin, içeriğinizde bir başlığınız varsa, o başlığın etrafına bir H1 etiketi yerleştirmelisiniz.

SEO anahtar kelimelerinizi eklemek için en önemli yer içeriğinizdir. Arama sıralamanıza yardımcı olması için anahtar kelimelerle iyi bir orijinal ve çekici içerik yazın.